Jak nadać przesyłkę kurierską?

Przesyłki kurierskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są one dostarczane w krótkim czasie i nie trzeba przejmować się pilnowaniem określonych wymiarów paczki. Przesyłki można ubezpieczać albo wybierać opcję płatności za pobraniem. Z tego też powodu bardzo ważne jest, by wiedzieć, jak poprawnie nadać przesyłkę kurierską. Jak to zrobić?

Wygenerowanie etykiety

Najczęściej przesyłkę można nadać na podstawie etykiety wygenerowanej na stronie internetowej firmy kurierskiej. Żeby to zrobić, należy podać wszystkie niezbędne dane adresata i nadawcy. Konieczne jest podanie ich imion wraz z nazwiskami i adresami. Najczęściej potrzeba też podać numer telefonu do odbiorcy. Numer nadawcy jest wymagany zdecydowanie rzadziej. Niektóre firmy kurierskie wymagają także podania adresu e-mail. Dzięki niemu adresat przesyłki kurierskiej może dostać na swoją internetową skrzynkę pocztową potwierdzenie nadania oraz informację o wydaniu paczki do doręczenia. Elektroniczne potwierdzenie nadania może też przydać się nadawcy przesyłki.

Przesyłki kurierskie – nadanie

Kiedy już wygenerowano, wydrukowano i przyklejono na przesyłce odpowiednią etykietę, można zająć się jej nadaniem. Jest na to kilka metod w zależności od firmy kurierskiej oraz rodzaju nadania, jaki wybrał nadawca. Pierwszym z nich jest nadanie w punkcie. Wtedy trzeba pojechać do wybranego punktu pocztowego konkretnej firmy i tam nadać paczkę. To rozwiązanie, które dobrze sprawdza się przy niewielkiej ilości przesyłek oraz gdy są one lekkie.

Drugą opcją jest zamówienie odbioru przez kuriera. Czasami taka usługa jest dodatkowo płatna – zwłaszcza wtedy, gdy nadawca rzadko korzysta z usług firmy kurierskiej, nie ma podpisanej z nią umowy i chce nadać tylko jedną lub dwie przesyłki. Koszt odbioru nie jest wysoki i w większości wypadków zdecydowanie bardziej opłaca się z niego skorzystać, niż dowozić przesyłkę samodzielnie do punktu. Trzeba też pamiętać, że w wielu wypadkach odbiór przesyłki przez kuriera jest darmowy – wystarczy tylko go zamówić. Wszystkie potrzebne informacje związane z zamawianiem kuriera, można znaleźć na stronie KurierNet.pl.